ŞEKILSIZ Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın kazananları belli oldu

EGE Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından düzenlenen BIÇIMSIZ Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde dijital olarak gerçekleştirilen ödül töreninde, profesyonel ve öğrenci kategorilerinde, yurtdışı eğitim bursu dahil olmak üzere toplamda 10 projeye 10’ar bin TL tutarında para ödülü verildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan ülkemizin doğal taşlarının ihracat potansiyelini artmak ve Türk doğal taşının prestijli projelerdeki kullanımını arttırmak amacıyla düzenlediği BIÇIMSIZ Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen müsabaka, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin ilgili lisans, yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler ve mezunlarının katılımıyla “Dünya Mimarlık Günüönde gerçekleşti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu yarışmayla sektördeki profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getirerek, doğaltaş ihracatında tasarımın gücünü ortaya çıkararak sektöre katma bedel sağladı. ŞEKILSIZ yarışması ile tasarım açısından dinç, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye aklıselim ve sürdürülebilir projeler jürilere sunuldu. Jüri üyeleri başvuruları mermer atıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkim tasarım projeleri, dış mekan projeleri ve iç mekan uygulamaları ile mobilya ve aksesuar tasarımları almak üzere üç belli başlı kategoride değerlendirmelerini gerçekleştirdi.

‘TÜRKİYE’NİN EN GENÇ İNOVASYON AİLESİNİ OLUŞTURDUK’

Basın toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, tekrar tekrar açıklama ettiğimiz “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefimize varmak yolunda belirlenmiş adımlarla yürüyoruz. Göreve geldiğimiz birincil günden itibaren ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için katma değerli ihracatımızın artırılması nedeniyle Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma çalışmalarına odaklandık. Tasarım Haftaları ve İnovasyon Haftaları düzenledik, İnovaTİM ile 72 ilden 150 üniversitede, Türkiye’nin en genç inovasyon ailesini oluşturduk. 2019 yılında AloTİM, TİM aplikasyonu, İhracat Radarı gibi birçok projeyle TİM’de dijital dönüşümü bünyemizde gerçekleştirdik. 2020 yılında da, pandeminin etkisiyle, işlerimizi sanal platformlara taşıdık. Bakanlığımızın koordinasyonuyla gerçekleştirdiğimiz Sanal Ticaret heyetlerini 11 ülkede başarıyla tamamladık” dedi.

‘ÜLKEMİZ DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ DOĞAL TAŞ İHRACATÇISI KONUMUNDA’

2020 yılında, pandeminin etkisiyle, projleri sanal platformlara taşıdıklarına değinen TİM Başkanı İsmail Gülle sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlığımızın koordinasyonuyla gerçekleştirdiğimiz Sanal Ticaret heyetlerini 11 ülkede başarıyla tamamladık. Yarışma dahilinde; ülkemiz doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılması, doğal taş ihracatında tasarım aracılığıyla yüksek katma değerli, çevreye aklıselim, sürdürülebilir ürünler geliştirilmesinin hedeflendiğini görüyoruz. Böylelikle tasarım faktörünün çarpan etkisiyle Türk doğal taşları kullanılarak üretilen ürünlerin uluslararası piyasalarda imajının geliştirilmesi, bitmiş ürünlerin markalaşarak yurt dışına çok daha yüksek bölüm fiyatlarla satılması mümkün olacak. Dünyanın en büyük üçüncü doğal taş ihracatçısı olan Türkiye, katma kıymetli üretim ve ihracatla hedeflerinin ne olması gerektiğinin farkında olan. Biliyoruz oysa ülkemiz lüzum sahip olduğu doğal kaynaklar gerekse eğitimli insan kaynağıyla bu atılımı yerine getirmek için her türlü donanıma sahiptir. Yeter ama kendimize inanalım ve ürünlerimizi dünyanın her köşesine yargı ettiği değerler üzerinden ulaştıralım, ülkemizin gelişiminde ve huzur artışında net ihracatın payını günden güne artıralım.”

‘ÜLKEMİZİN KALKINMAMIZIN ANAHTARI MADENLERİMİZİN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIP İŞLENMESİNDEN GEÇİYOR’

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, “Ege Bölgesi’nde 8 bini aşkın ihracatçımızı temsil eden 12 İhracatçı Birliğimizin tümü, endüstri ve tasarımın gücünü harmanlayarak birçok projeye imza atıyor. Ege İhracatçı Birlikleri olarak öncü sektörlerimizle birlikte tasarım yarışmaları düzenleyerek, ülkemizin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında manâlı bir rol oynuyoruz. Ülke olarak kalkınmamızın anahtarı, bugünkü piyasa değeri trilyonlarca dolar eden madenlerimizin gün yüzüne çıkarılıp işlenmesinden geçiyor. Bu amaçla EİB Moda Tasarım Yarışması, Cilt’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması, Mobilya, Doğal taş ve dokuma ürünlerinin birlikte harmanlandığı Ezberbozan Tasarım Yarışması ve BIÇIMSIZ Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışmasıyla, Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği tasarım yarışmaları dörde ulaştı. Ege Bölgesi’nde 8 bini aşkın ihracatçımızı temsilci 12 İhracatçı Birliğimizin hepsi, endüstri ve tasarımın gücünü harmanlayarak çoğu projeye imza atıyor. Ege İhracatçı Birlikleri olarak öncü sektörlerimizle birlikte tasarım yarışmaları düzenleyerek, ülkemizin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında manâlı bir rol oynuyoruz. Ülke olarak kalkınmamızın anahtarı, bugünkü piyasa değeri trilyonlarca dolar eden madenlerimizin gün yüzüne çıkarılıp işlenmesinden geçiyor” diye konuştu.

‘MADENCİLİK SEKTÖRÜ NİSAN AYINDA NORMALLEŞMEYE BAŞLADI’

Doğal taş sektörü, ihracat rakamları ve pandemi döneminin etkilerinden bahseden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) olarak 2019 yılında yüzde 3’lük ihracat çoğalma hızıyla 946 milyon dolar döviz geliri elde etmiştik. 2020’ye de büyük umutlarla girmiş ve ihracatta 1 milyar doları aşma hedefi koymuştuk. Nitekim ocak ayında yüzde22’lik yükselme ve 76,5 milyon dolar gelirle iyi bir başlangıç yaptık. Kovid-19 pandemisi bütün sektörler gibi madencilik sektörünü de etkiledi. 2020 yılı Şubat ve mart aylarında yüzde 50’ye varan oranlarda düşen ihracatımız Nisan ayından itibaren normalleşmeye başladı.

Ocak- Eylül 2020 döneminde ise Türkiye geneli maden ihracatımız yüzde 7’lik kayıpla 2,97 milyar dolar biçiminde kayıt altına alındı. Doğal taş özelinde ihracatımız ise Ocak-Eylül 2020 döneminde yüzde 11’lik kayıpla 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Blok doğal taş ihracatımız ise bu dönemde Çin pazarındaki istek düşüklüğü nedeniyle yüzde 30 kayıpla 458 milyon dolar oldu. 2020 yılının Ocak-Eylül aralığında, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin kayda aldığı maden ihracatının 2019 yılının Ocak-Eylül dönemine göre yüzde 1 azalışla 678 milyon dolar, doğal taş ihracatı ise yüzde 6 azalışla 412 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemiz madencilik sektörünün en önemli pazarları ilk olarak ihracatımızın yüzde 40’ını yaptığımız Çin elde etmek üzere AB, ABD ve Ortadoğu ülkeleridir. Çin’e ihracatımızın adamakıllı durması, öteki ülkelerde (özellikle Ortadoğu ülkelerinde) siparişlerin bekletilmesi dolayısıyla madencilik sektörü büyük sıkıntı yaşadı. Mayıs ayından itibaren Çin’den gelen doğal taş talebinin aşamalı olarak artma gösterdiğini görüyoruz. bundan başka Ege Maden İhracatçıları Birliği’mizin 2020 eylül ayı bitmiş doğal taş ihracatında 2019 Eylül’e kıyasla yüzde 24 büyüme var” dedi.

‘HEDEFİMİZ İŞLENMİŞ ÜRÜN İHRACATINI DAHA YÜKSEK SEVİYELERE ÇIKARMAK’

Kaya konuşmasında, “Ocak- Eylül 2020 döneminde Birliğimiz tamamlanmış doğal taş ihracatı, Birliğimizin toplam doğal taş ihracatının yüzde 73’üne ulaştı. Burada hedefimiz tamamlanmış mahsul ihracatını daha yüksek seviyelere çıkarmak. Bu yıl ilk olarak gerçekleştirdiğimiz Amorf Doğal Taş Proje Tasarım Yarışması bizler için fazla manâlı çünkü hammadde veya sanki mamul yerine, bilhassa doğal taş hammaddesine tasarımla, sanatsal ve estetik dokunuşla, yenilikçi teknolojilerle sağlanacak katma değerli üretimler ihracat hacmimizi hak ettiği gibi çok daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. O nedenle doğal taş sektörüne tasarımı ve estetiği getirmeyi, katma kıymetli üretimler gerçekleştirmeyi ve bu üretimler için yeni yatırımlar yapılmasını istek ediyoruz. Ve şüphesiz madencisi, sanayicisi, akademisi, tasarımcısı, mimarı ve iç mimarı ile her zaman birlikte sektörde yeni bir ekonomi yaratmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Idare Heyeti Üyesi Melike Alpay Özmen, “Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dünyanın en varlıklı bilye yataklarının bulunduğu Yüksek Dağ kuşağında bulunan Türkiye, 5,1 milyar metreküp olası misket rezervine sahip. Bu değer 15 milyar metre küp olduğu tahmin edilen dünya rezervlerinin yüzde 33’üne karşılık geliyor. Bunu yüzyıllar hatta bin yıllar öncesinden kalan antik kentlerimizdeki bilye zenginliğinden, kullanılan mermerlerin çeşitliliğinden de açık açık görebiliyoruz. Bu zengin jeolojik varlığımız sebebiyle misket denildiğinde akla gelen birincil ülkenin Türkiye olması gerekir. Fakat ne yazık ama günümüzde ihracat bakımından İtalya’dan daha sonra geliyoruz. Dünyanın gelişmiş ve hızla çoğalan ekonomileri kadar tercih edilen doğal taşlar, önemli ihracat kalemlerimizden biridir. Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak ülkemizdeki bu zengin mirasımıza katma değer kazandırarak, bu alanda öncü ülkelerden biri haline gelmeliyiz diye düşünüyoruz” dedi.

‘TÜRK TAŞIYLA YAPILAN TASARIMLARI DÜNYAYA TANITMAYI TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ’

Şekilsiz Yarışma Komitesi Üyesi Reyhan Sezgin de, “Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak yaptığımız organizasyonların bir amacı var; ilk kez Türk doğal taşının dünya piyasalarında hak ettiği öneme kavuşmasını karşılamak ve katma değerli üretimleri teşvik etmek. Mimarlarımızı, tasarımcılarımızı Türk taşıyla yapılabilecek en prestijli tasarımları yapmaya, bunu dünyaya tanıtmaya cesaretlendirmek istiyoruz, bunun için biz de Bakanlığımız da taşın altına elini koyarak canla başla çalışıyoruz. Sonuçları incelediğimizde bayan tasarımcıların ve öğrencilerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Özellikle yurtdışı eğitim, mentörlük ve satmak ödüllerimizin teşvik edici olması önümüzdeki sene yapacağımız 2.Amorf Doğaltaş ve Proje yarışmamıza başvuruları artıracaktır” şeklinde konuştu.

YARIŞMANIN KAZANANLARI BELLİ OLDU

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen BIÇIMSIZ Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın kazananları 5 Ekim Mimarlar Günü’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Bu yıl öncelikle gerçekleştirilen yarışmanın ilk yılı olmasına karşın öğrenci kategorisinde 196, profesyonel kategorisinde 202 adet elde etmek üzere toplamda 398 geçerli dilekçe alındı. Açıklanan sonuçlara kadar;

Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde LEVO Projesi ile Ali Can Erol ve Hakan Yörük, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde NAAN Projesi ile Ayşenur Aydemir, Selen Çakır ve Zehra Alan, Öğrenci ve Misket Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LAVA Projesi ile TOBB Üniversitesi’nden Burçin Ece Ertürk ve Bilgesu Yıldız, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde DRIPPER Projesi ile Cemre Aymelek, Favori Karakoyunlu ve Gamze Şirin, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LUCID Projesi ile ODTÜ’den Elif Dilara Bora ve Ozan Aksun, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde INLEAF Projesi ile Marmara Üniversitesi’nden Mehmet Ali Seven, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde İSTASYON Projesi ile Sakarya Üniversitesi’nden Nilay Koçak ve Süleyman Pamuk, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde SHOME Projesi ile Ömer Yeşildal, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde HARMONY Projesi ile Semiha Kan, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde PURE Projesi ile Gazi Üniversitesi’nden Ümmü Beyza Top 10bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

1 yıllık mahsul ve meslek geliştirme mentörlüğü kategorisinde TOBB Üniversitesinden LAVA Projesi ile Burçin Ece Ertürk ve Bilgesu Yılduz, Tasarladığı ürünün ticarileşmesine olasılık sağlayacak üretim ve satmak kategorisi kazananları DRIPPER Projesi ile Cemre Aymelek, Favori Karakoyunlu, Gamze Şirin ve INLEAF Projesi ile Mehmet Ali Seven ödüle bedel görüldü.

İZMİR,

 

 

By Admin

https://escortantalya.xyz bursa escort/ antalya escort/ antalya escort antalya escort